Gönderi Küçük Resmi

5 Ronin‘in üst koridor oyuncusu Oncan, takımdan ayrılığı hakkında detaylı bir açıklama yaptı.

Oncan’ın Açıklaması:

Bu takımdayken, son splite kıyasla benim için yeni bir deneyim olarak başladı. 2 Koreli importumuz vardı ki bunun iyi birşey olması gerekiyordu, çünkü çoğu TCL şampiyonlarının kadrolarında en az 1 veya daha fazla koreli import vardı. Ancak kısa sürede bunun takım içinde sağlıksız bir güç dinamiğine neden olduğunu anlamaya başladım. Çünkü importlarımız türk oyunculara her scrim sonrası coaching yapmaya başladı. Başlarda bunu iyi bir şey olarak görüyordum, ama sonra farkettim ki ne zaman yapmamı söyledikleri şeyde onlarla hem fikirde olmasam, bunu benim saygısızlığım olarak görüyorlardı yani onların hep haklı olduğunu ve her zaman onları dinlemem gerektiğini düşünüyorlardı. Takım içindeki deneyimlerim bana kendimi böyle hissettirdi. Bazen önemli bilgiler verdiklerini kabul ediyorum evet ama bazen de yanlış bilgiler veriyorlardı bunu söyleyebilirim.

Bir keresinde lulu top oynuyordum broccoli savaşırken ultimi ve kalkanımı onun üstünde kullandım ama o sıçra atıp benden uzaklaştı ve ona sıçra kullanmasaydı yaşayabileceğini söyledim koç lli de benimle aynı fikirdeydi , ama o gülerek “hayır imkansız” dedi ve öylece gülerek gitti, sanki içinden bu kim olduğunu sanıyor da bana tavsiye veriyor, ondan çok daha iyiyim gibi şeyler geçiriyordu ve bu böyle devam etti. Ne zaman onlara hatalarını göstermeye çalışsam ruh hallerindeki değişiklikleri görebiliyordum, dediklerime alınıp sinirleniyorlardı.Tam da bu yüzden artık hatalarını belirtme konusunda isteksiz olmaya başladım çünkü bunun sadece takımın bağını ve çevresini kötüleştireceğini düşündüm. Ve deneyimlerime göre bu davranışları ben bunu yazarken bile devam ediyordu.

Artık onlara kendime gülünmeden ve alay edilmeden hatalarını söyleyemeyeceğim hissine kapılıyordum ama onlar scrimdeyken oyunlar arasında benim hatalarımdan bahsetmekten vazgeçmiyorlardı, ben de kendimi onları dinlemek zorundaymışım gibi hissediyordum çünkü eğer dinlemezsem onların gözünde inatçı ve saygısız olurdum. Geçmiş splitlerimde hatta SuperMasive Academy’de oynarken bile biraz inatçıydım bunu kabul ediyorum, ve bu mevcut split süresince düzeltmek için üstünde çalıştığım birşeydi ve ayrılığımdan sonra da bunu çözmek için gayret edeceğim. Ancak bu durum her zaman haklı olduğunu sanan koreli importlara karşı benim için haksızlık olur.

0-2 gidiyorduk ve ikinci haftada Fenerbahçe’ye yenildik. Koreli importların kişisel olarak ne kadar hata yaptıklarını görünce hayal kırıklığına uğramıştım, ama kendi hatalarına odaklanacakları yerde hala Türk oyuncuların hatalarını arıyorlardı. Bu süre zarfında artık umrumda olmadığına karar verdim ve hatalarını onlara söylemeye başladım ki reviewler sırasında bunları düzeltebilelim. Ertesi gün yönetim bana, Korelilerin saygısız ve inatçı olduğum için benimle çalışmak istemediklerini ve maalesef beni göndermek zorunda olduklarını söylediler. Şok olmuştum ama bu beklemediğim bir şey değildi çünkü Korelilerin bana ne kadar pasif-agresif davrandıklarını, reviewlerde söylediklerime saygısız ve alaycı şekilde güldüklerinin de farkındaydım.

Şahsen ben sorunun ben olmadığımdan emindim yani takımın 1-2 hafta sonra beni tekrar geri isteyeceklerine emindim. Sonra bir süreliğine akademiye geçtim ( Bu arada akademideki her oyuncuyu seviyorum bence hepsi yetenekli ve potansiyelleri var). Daha sonra takım yine 0-2 gitti ben de yönetime “tekrar as takımda oynamam için ne yapılması gerekiyor ?” diye sormaya başladım. Çünkü zamanımın çoğunu ve üniversite derslerimi Türkiye’ye gelerek feda ediyorum. Onlara dürüstçe söyledim ” Ben buraya TCL’de oynamaya geldim Akademi’de değil.” Ama bana broCColiyle reviewlerde yaşadığımız sorunların çok fazla zaman aldığını ve buna bir son vermemiz gerektiğini söylediler. Bende onlara onunla konuşmayacağımı sadece bana verdiği önemli tavsiyeleri not alacağımı ve sessizce bunların üzerinde çalışacağımı söyledim.

Benden bunları duyduklarına sevindiler ve tekrar scrimlerde oynamaya başladım ama Skewerla 50/50 değişmeli olarak, hem akademi takımı scrimlerinde hem de as takım scrimlerinde bu böyleydi. bende merakla sordum, Skewerın neyi bazı durumlarda benden iyi ?, tüm maçlarda ben oynamamalı mıyım ? Onlarda bana soloq mu ve şampiyon havuzumu nasıl düzelteceğimi açıkladı. Daha sonra günde 8 oyun oynamaya başladım oynarken bir yandan da pro oyuncuların yayınlarını ve videolarını izliyordum tabi 5 maçlık blok scrimleri bunların dışında tutuyorum. Onlara bunu açıklerkende zaten Gnar, Volibear, Ornn gibi geleneksel weakside şampiyonlarını oynayabildigimi söylüyordum ki daha önce bunları denemedik bile.

Sonraki hafta bu şampiyonları scrimlerde oynamayı denedik ve gayette başarılı olduk. Sonra da sıra koçumuzun kimin oynayacağına karar vermesine geldi. Verdiği karar başta Nasr’a karşı benim oynayacağımdı o maç bittikten sonra da Wildcats’e karşı oynayacağım da söylendi. Maçlardan önce ve hatta maçlar sırasında da eğer kötü oynarsam bir daha beni as takımda oynatmazlar gibi şeyler düşünüyordum. Bu son derece sağlıksız bir düşünce yapısıydı ve beni tüketiyordu. Bu sebeple de oynadığım oyun scrimlerdeki oyunuma yakın bile değildi. En sonunda bu benim ve takımın üstesinden gelemiyeceği kadar fazlaydı ve bizde yollarımızı ayırdık. Bazı şeyleri değiştirmek istemiştim ama takım artık isteklerimden sıkılmıştı ve biz de yollarımızı ayırdık.
Bir zamanlar benim için aile haline gelen takım artık benim için sağlıksız bir çevre haline gelmişti ve bana gelişmek için oyun hakkındaki düşüncelerimi özgürce belirtmeme izin vermiyordu.

Pozitif bir notla bitirmek istiyorum çünkü sorunların yanısıra bunlar tanıştığım en harika insanlardan biri. Bence lli harika bir koç iyi oyun anlayışıyla ve oyun dışındaki anlayışlılığı ve desteğiyle. Vez çok kibar ve komik bir menejer her oyuncuya yardım etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ve Sefa inanılmaz, empatik ve hayatımda tanıdığım en anlayışlı insanlardan birisi.Umut ve Brolia’yı çok seviyorum, geçen sezondan şimdiye çok iyi takım arkadaşlarıydılar. Tüm yeni oyunculara şans ve güzel bir kariyer diliyorum.

Şimdilik Hollanda’ya dönüyorum kendimi gelişitrmeye, hatalarımı gidermeye soloqya ve ailemle vakit geçirmeye odaklanacağım. 5Ronin ile çok iyi bir ilk split geçirdim, ve 5Ronine her şey için teşekkür etmek istiyorum. Herkese iyi günler.

ŞL Kış Mevsimi 2021 4. Hafta 2. Gün

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir