Gönderi Küçük Resmi

Liderlik yarışı, alt sıralardaki takımların mücadelesinin önemli günlerinden birisini daha geride bıraktık. Önemli karşılaşmaların ve güzel maçların olduğu olduğu bu haftada Beşiktaş Espor, Dark Passage ve SuperMassive dışında 2 galibiyetle kapatan olmadı.

 

Günün ilk karşılaşmasında Dark Passage ve 5 Ronin karşılaştı. Maçın seçimleri yapıldıktan sonra ilerleyen dakikalarda fabFab’ın Gangplank’ın ultisini oyundan kaynaklı hatadan dolayı yeteneğini geliştiremediği için oyun seçim ekranından tekrardan başlatıldı. Dark Passage tekrardan alt koridoruna Xayah&Rell ikilisiyle devam edip karşı rakibinin Ornn seçimine karşılık fabFab’da Mordekaiser seçiminde bulundu. Zaten bu eşleşme tam anlamıyla Mordekaiser’in istediği bir eşleşme çünkü, karşısında kendisini kesemeyecek bir tank var. Dark Passage, Mordekaiser seçimiyle de önemli bir savaş başlangıcı olan Ornn ultisini de engellemiş oldu. Bir önceki seçimde yasaklanan bu seçimde yasaklanmayan Yone, bu sefer de Köfte’nin elinde Zoe’ya karşı oynandı. Ayağıçabuk rünüyle çoğu büyücüye güzel bir yanıt olarak görülen Yone tercihi, ekstrem yetenek setine sahip olmasıyla birlikte takım savaşlarında büyük etkisi de söz konusu. BroCColi’nin de yaptığı meta dışı olarak gösterilen Kindred tercihiyle erken oyunu rahatça geçirememesi de ormancılar arasındaki farkın açılmasına da neden oldu. Koridor aşamasına bakıldığında maçın tekrarının oynatılmadığı maçta da aynı hatayla ilk kanı veren Pilot maçın tekrar başlatılmasından sonra yine aynı hatayla ilk kanı veren oldu. Geçtiğimiz haftalara kıyasla iletişim olarak daha iyi gözüken taraf Dark Passage’dı. 5 Ronin yeni isimlerle kurduğu kadrodan istediği faydayı da alamamakta. Maç boyunca iletişim konusunda eksik olan ve takım savaşlarında istediklerini vadiye yansıtamayan taraf 5 Ronin olunca, Darkk Passage için rahat ve kolay bir zafer oldu.

Maç sonunda fabFab’ın tweeti;

 

Günün ikinci karşılaşması akademi oyuncularına as kadrosunda yer veren Aurora’yla, NASR Esports arasında oynandı. İlk tercihten desteğe Thresh seçiminde bulunan Aurora, NASR’dan Last seçimini kontralamak adına Volibear seçiminde bulundu. Aurora alt koridorunu Aphelios&Thresh ile oluşturarak oyuncularının rahat olacağı seçimlerde bulundu. NASR cephesi de daha çok meta tercihleriyle ve rakip Syndra’ya karşı seçim olarak Lucian tercihinde bulundu. Maça hızlı başlayan Last, karşı seçim olarak karşısında durduğu Volibear’ı ilk seviyelerde düşürerek ilk kan olarak hanesine yazdırdı. Karşı seçimine karşı koridorunda sağlam bir duruş sergileyen Last, takımına galibiyeti kazandırmakta öncü oldu. Haftanın ilk maçına kıyasla skorlar bakımından daha yakın bir karşılaşma geçse de belli bir yerden sonra maçın koptuğunu ve ibrenin NASR tarafına doğru döndüğünü söyleyebiliriz. Sadece erken oyunda Giyuu’nun yaptığı birkaç hatası dışında kendi takımı adına oyunda daha fazla hatalar olmadı. Aurora’nın karşı seçim olarak aldığı Volibear seçiminden pek fayda sağlayamaması, takım için iletişimin az olması ve karşı takımın onların giriştikleri savaşlara daha iyi yanıtlar vermesi Aurora’nın mağlup olmasına neden oldu. Böylelikle Aurora bugünkü mağlubiyetiyle birlikte 6 mağlubiyetiyle ligin en son sırasında.

 

Şampiyon seçim aşamasında ilk olarak ormancıların değer gördüğü 1907 Fenerbahçe Espor – Galakticos maçında Fenerbahçe tarafı yasaklama sırasında metanın önde gelen ormancısı Pantheon’u yasaklamaması ve direkt Udyr’a yönelmesi şaşırtıcıydı. Alt koridoruna iyi komboları olduğunu düşündüğümüz Miss Fortune&Rell ikilisini alması, orta koridoruna Orianna ve üst koridoruna da Malphite tercihlerini yapması adeta ultileri atıp savaşı kazanacağız kompozisyonu kurduk demenin farklı bir şekli. Yasaklama ekranında ise pr1me’in İrelia’sını göz ardı etmeleri onlara çok pahalıya patladı. Kurdukları kompozisyonla birlikte Udyr’ın kitle kontrol uyguladığı rakiplerine kitle kontrol zincirine maruz bırakmak isteyen Fenerbahçe, bunu maç esnasında sadece 1 kere yapabildi. pr1me’in İrelia’sının koridorda söz hakkını sahip olması ve Lenom’un çaresiz olmasıyla birlikte maçın erken safhalarında bu ikili arasında gördüğümüz minyon farkı dikkat çeken bir diğer unsurdu. Fenerbahçe İrelia’nın gidişine dur diyemeyip nişancısı Neramin’i daha da güçlendirmek için üst koridorunu aşağı alt koridorunu yukarı gönderdi. Vadideki alamet savaşında kurduğu kitle kontrol zinciri kompozisyonunu harfi harfine uygulayan Fenerbahçe, ne yazık ki sadece bu takım savaşından üstün gelip bu kitle kontrol zincirini diğer takım savaşlarında gösteremedi. Çünkü 2 neden vardı. Güçlenen ve dahada büyüyen pr1me İreliası ve rakiplerini kovalarken bile aralarındaki mesafeyi iyi ayarlayarak rakibinin istediği kitle kontrolleri uygulamasına engel olmaları. Bütün takım savaşlarında Fenerbahçe’nin girişimini engelleyen Maximillion’un zayıflara acıma yeteneği olsun ya da kitle kontrol için direkt atılan ilk kişi savuşturan Shawi Katami olsun bu maçın hakkını verdi. Rakibinin kitle kontrollerini kendinden uzak tutarak bu maçı da kazanan Galakticos galibiyetle de tanışmış oldu.

Maç sonunda Maximillion’un tweeti;

 

Bu hafta başka bir derbiye şahit olduğumuz bu haftada Galatasaray Espor ve Beşiktaş karşılaştı. Burada da her iki taraf seçimlerini ormancılardan yana kullandı. Galatasaray tarafı Kaniçen ve Sterak eşyaları ile çok güçlü olan Olaf’ı, zaman zaman destek eşyalarıyla zaman zaman da hasar kaynağı olarak oynana Lillia ve metanın kör tercihi olarak seçilebilecek en değerli nişancısı Kaisa’yı seçerek başladı. Yasaklama ekranında göze çarpan bir olay da Beşiktaş tarafının Galatasaray’ın orta koridoru Bolulu’nun imza şampiyonu Zoe’yi yasaklamamasıydı. İki seçenek vardı. Ya Bolulu’nun Zoe’si yasaklanacak kadar değer görmemesi ya da Beşiktaş tarafının GS’den gelecek Zoe seçimine karşı hazırlıklı olmasıydı. Zoe tercihinden sonra Beşiktaş’ın Lucian tercihinde bulunması onların Zoe seçimine karşı hazırlıklı olduğunun göstergesiydi. Maça geçtiğimiz de erken dakikalarda alamet tarafındaki nehirde yaptıkları 3v3 savaşta rakip takıma nazaran erken oyundaki hasarları daha az olan Beşiktaş tarafının da savaşı kaybetmesi muhtemeldi. Erken oyunda böyle bir 3v3’ü kaybetmeleri ve sonrasında alt koridorda da oluşan 2v2 de Zergsting’in yaptığı iyi oyunla alt koridordaki savaşı da kaybettiler. Robin’in bu savaşa zamanda gelmesiyle de en azından bu kayıplarını da telafi etmiş oldu. Robin’in maç boyunca yaptığı rakip takıma kendi ormanında baskılı oynaması ve maçın sonuna kadar izlediği orman rotasyonuyla karşı ormancıya eşya farkının yanında seviye farkını da koyarak hasar olarak takımına sağladığı katkının haddi hesabı yok. Maçın başında Mojito’nun ilk iki ejder de ve ilk iki alamette söz sahibi olması büyük etkendi fakat diğer çıkan ejderlerde herhangi bir tepki gösterememesi Beşiktaş adına kazanma koşullarından birisi oldu. Üçüncü ejder için girişilen nehirdeki savaşta, Beşiktaş limitlerini sonuna kadar bilerek girdiği takım savaşının öncesinde ejderi alıp sonrasında da rakiplerini birer birer düşürdü. Maçın genelinde takım savaşlarında doğru ve isabetli kararlar veren Beşiktaş, yaptığı birkaç hatalar dışında oyunu kapatarak bu büyük derbide de galibiyete uzanan taraf oldu.

Maç sonu Robin’in tweeti;

 

Bu haftanın son karşılaşması ve belki de derbiden daha büyük bir önem arz eden maç papara SuperMassive ve fastPay Wildcats arasında oynandı. Sezonun başından beridir Wildcats’in desteği Farfetch için yasaklanan Thresh, bu maçta kendisine ilk tercihte yerini buldu. SuperMassive cephesi metanın kör nişancısı Kaisa ve meta haline gelen Udyr seçimini yaptıktan sonra bunu göre rakipleri de direkt olarak Vayne tercihin de bulundu. Sonuçta Vayne koridor safhasında Kaisa’ya karşı da üstün. 6. seviyeden sonrada Udyr’ın yakalayamadığı bir hedef haline dönüşerek rakiplerine bedavadan hasar vuran bir şampiyon olacak. Yine StarScreen adına kör Renekton tercihinde bulunan takım normal olarak karşısında hortlağın pençesi ile oynanan tank Gragas’ı gördü. Alt koridorda Farfetch’in Rell’e yakalanmasıyla birlikte StarScreen’in attığı ışınlanın takım arkadaşlarına uzakta olması ve orta koridorda sürekli dürtüldüğü için az can miktarında olması nedeniyle savaşa girmekte çekinen Serin’in geri durmasıyla da StarScreen ilk kan oldu. Birkaç dakika sonrasında Udyr’ın attığı baskından sıyrılan Holyphoenix&Farfetch ikilisi devamlı hasar vurduğu Rell’i açgözlülük yapıp düşürmesiyle birlikte kendilerinin de skor veren tarafta Wildcats tarafı oldu. Udyr’un erken safhada anka kuşu yeteneğinin etrafa yaydığı harelerin hasarlarını hesaplayamayınca da Wildcats’in ormancısı Ferret, az miktar canla hayatta kalmasına rağmen Kaori’nin tahmin üzerine attığı hiçlik topuyla bir skora daha dönüştü. İkinci ejdere kadar Holyphoenix’e adeta kabus gibi bir maç geçirmesine neden olan SuperMassive, Holyphoenix’e kaynak ayrılmasıyla birlikte kendisinin altın farkında eşit duruma gelmesini sağlamıştı. Bu da yetmiyordu çünkü her girilen savaşta Vayne’in potansiyelinin bilincinde olduğundan Ragner’in uyguladığı kitle kontrolle birlikte takım direkt hedef olarak Vayne’e dönüyordu. İlk seçim Thresh tercihinin nedenini bizlere maç içinde çok güzel gösteren Farfetch’in performansı da maçı kazanmaları için yetmedi. SuperMassive rakibinin makro oyun girişimlerine karşı hiç korkmadan savaş isteyerek yanıt veriyor, ilk olarak hedefini Vayne’ odaklayıp bütün kitle kontrollerini bir zincir gibi ona bağlıyordu. Erken oyunda zaten rüya gibi bir maç geçiren Ksaez ve Kaori ikilisinin çıkardığı hasarlarla takım savaşları daha rahat kazanılıyordu. Artık maçta alınması gereken 3 inhibütör alınmış ve son hamlenin de yapılması kaldı. Son olarak eşine sık rastlanmadığımız tuzaklardan birisi olan Kireas’ın Udyr ile Holyphoenix’in üstüne koşup onu öldürmesi ve rakip üs kulelerini alırken Absolute’un adeta bir Malphite ultisi gibi Rell ultisiyle rakiplerini kitle kontrolden çıkarmamasıyla maç son buldu.

Maç sonu Papara SuperMassive’in tweeti;

 

Böylelikle SuperMassive haftayı Dark Passage ve Beşiktaş ile birlikte 2-0 kapatarak liderlik yolunda emin adımlarla ilermeye devam etti. 6-0’lık bir seri galibiyetine ulaşan takımı şu anlık durduracak bir takımın olduğunu düşünen kimse yok.

 

Yazan: Samet İriz

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir