Gönderi Küçük Resmi

Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi 4. hafta 2. gün maçları da tamamlandı. Bu haftada taraftarların beklemediği mağlubiyetler ve alınan galibiyetlerle birlikte ligde işler daha da kızıştı. Bu haftada 5 Ronin ve Papara SuperMassive haftayı 2-0’la kapatan takımlarımız arasında. Bu haftada BJK, GS, 1907 Fenerbahçe, fastPay Wildcats ve NASR Esports haftayı 1 galibiyet ve 1 mağlubiyetle kapattı. Diğer yandan da Team Aurora ve Galakticos haftayı hiç galibiyet alamayarak kapattı.

 

Günün ilk karşılaşmasında 5 Ronin ve fastPay Wildcats karşılaştı. Maçın seçim ekranına geçtiğimiz de Wildcats tarafı erken yaptığı Sett tercihiyle rakiplerini şaşırtma düşüncesindeydi. Sonuçta Sett, birden fazla role hakim ve bu rollerde oynayabildiğini gördük. Wildcats tarafından metanın önemli ormancısı Taliyah’ı açıkken almaması ve Sett’i rakiplerine bir yem gibi gösterip kendilerince bir oyun yapmaları onları kendi tuzağına düşürdü.

Sonuçta üst koridorun önemli tanklarından olan ve bire bir de çok güçlü olan Volibear yasaklanmadığı sürece Wildcats’in ne oyun yapmak istediğinin de önemi yoktu. Kaniçen ve Sterak’a gelen zayıflatmalardan dolayı da artık bu maçlarda kör Renekton tercihini görmemiz de zorlaştı. Holyphoenix’in en rahat ettiği nişancıyı yasaklamamaları onlar için Kaisa’yı rakibe kaptırmalarına neden oldu.

Maça geçtiğimiz de Farfetch’in koridoru kazanmaları için girdiği savaşta Andariel’in iki önemli sihirdar büyüleri alınmış oldu. Sonrasında Andariel, üsse geri dönüşünü sağlamak için alt koridorundaki ikinci kulenin altına doğru giderken Brolia gitmeme kararı aldı. Bu verdiği yanlış karar neticesinde de Brolia, rakiplerine ilk kan olarak skora dönüştü. Ormancı – destek işbirliğini kullanan Ferret ve Farfetch ikilisinin bu seferki durağı üst koridordu. Üst koridora da ziyarete uğrayıp takımlarına bir skor daha kattılar.

İşte önemli olan kısım bundan sonrasında geliyordu. Alameti alan fastPay Wildcats, alt koridorundaki nişancısının kule barikatlarını alametle alıp alt koridoru otoban etmesiyle başladı. Üst koridorda StarScreen’i düşürmek için 4 kişinin katıldığı bu görevde Holyphoenix, alametin de yardımını alarak alt koridorda ki ikinci kuleyi de düşürüp dakika 12 gibi erken bir dakikada inhibütör kulesine dayandı.

Maçın bu sıralarında koridorlara ettiği yardımlardan dolayı kendi ormanında geri kalan Ferret, orman kamplarının hepsinin BroCColi’ye kaptırmış oldu. Ejderler de üstün olan Wildcats, üçüncü ejder için girişilen savaşta doğru hedefe hasarlarını yansıtınca bu sefer hem üçüncü ejderi alıp hem de bu savaştan da galibiyetle ayrıldılar. Wildcats’in oyundan yavaş yavaş kopmalarına neden olan hatalardan birisi de Farfetch’in orta koridor kulesinin yakınlarında yakalanması ve 5 Ronin üyelerinin rakiplerini kovalarken takım arkadaşlarına destek için attığı ışınlan 5 Ronin’i maça ortak etmek için yetti. O esnada kaçan takım arkadaşına yardım etmek için geri dönüşünü bozan Holyphoenix de yardımcı olamayıp rakipleri adına skora dönüştü.

fastPay Wildcats’in erken oyunda gösterdikleri makro oyunla birlikte önemli kule üstünlüğü sağlaması onlar için maçı kazanma koşullarından birisiydi. Ne yazık ki maçın orta oyun kısımlarına gelindiğinde Wildcats, kolay ve basit hatalar yaparak maçı rakibine verdi. Maçın erken dakikalarında dünkü Umut – BroCColi işbirliğine şahit olamasak da, ilerleyen dakikalarda takımını sırtlayıp galibiyet götüren iki isim yine aynı isimler oldu.

Maç sonunda Brolia’nın tweeti;

 

Günün ikinci karşılaşmasında Galatasaray Espor ve NASR Esports karşılaştı. Bu maçın seçim ekranında NASR tarafı Bolulu için Zoe yasaklamasında bulunmadı. Galatasaray tarafı da Japone’nin imza şampiyonu olan Rakan yasaklamasında bulunmayınca NASR hemen ilk seçimden Rakan&Xayah ikilisini kilitleyip kendilerinden emin bir duruş sergilediler. Bolulu’dan bu maç için çok farklı bir tercihte bulunduğunu gördük. Yayınlarında da denk geldiğimiz Neeko tercihini bu maçta da tercih etti. Roketkemer ile iyi bir sinerjisi olan Neeko’nun oynanması bu maçta Galatasaray adına hiç iyi olmadı. Yine ormanda Udyr’ı gördüğümüz bu maçta da artık Udyr tercihinin gitgide takımları dipe çektiğini pek bir faydasının olmadığını gördük.

Alt koridorda ki üstünlüğünü ele geçiren NASR oyuncuları bu üstünlükle birlikte ilk kuleyi düşüren taraf oldu. Her ne kadar maçın başında rakipleri tarafından yıpratıcı baskıya uğrasa da Last, maçın sonuna kadar ayakta durup takımı için bir yük olmadı. Erken oyunda aldıkları skorlarla öne geçen Galatasaray tarafına NASR tarafı aldıkları ejderler ile yanıt verdi. Nişancısının da erken oyunda rakip nişancıya göre daha erkenden güçlendiğini gören NASR, üst koridorda ki Galatasaray alt koridor ikilisine örnek bir kule altı baskınıyla olan ivmelerini daha da arttırdı. Galatasaray oyuncularını yalnız başına gördükleri zaman direkt elindeki bütün kitle kontrollerini kullanıp onları savaş esnasında ikiye ayırdıktan sonra yakaladıklarını düşürdüler.

Maçta Kituruken’in erken oyunda elde ettiği orman üstünlüğü NASR’ın her halükarda oyundan kopmamasına neden oldu. Maçın geneline baktığımızda da bir şeyler yapan tarafın Galatasaray olduğunu görüyoruz ama burada bir şeyler yapmanın değil de yapılan o şeylerden sonuç elde etmenin önemli olduğunu gösteren NASR bu maçtan zaferle ayrıldı. Haftalardır koordinasyon ve istikrar sorunu olduğunu söylediğimiz BaeKH0, bu maçın MVP’si olup takımın sırtlayan önemli isimlerden oldu.

Maç sonunda Japone’nin tweeti;

 

Günün 3. karşılaşmasında Dark Passage ve Galakticos karşılaştı. Maça seçim ekranında rakibine verdiği cevaplarla önemli başlangıçlar yapan DP, öncelikle pr1me’in Aatrox’una karşı seçim olarak Karma’yı, sonrasında Maximillion’un Zoe’sine karşılık olarak da Yone’yi seçerek bir nevi alınan seçimleri etkisizleştirdi. Maçın başlarında Pbd’nin Galio ile orta koridora attığı baskından orta koridoruna ilk kanı vermesi, Köfte’yi öne geçirmek adına öneml bir yol oldu. İlk ejder için başlayan DP, alan kontrolünü çok iyi yapmadığı için de bu ejder girişiminden başarısızlık ayrılıp ejderi çaldırdı.

Vadiye inen ikinci ejderde de aynı senaryoya göreceğimizi düşünsek de Dark Passage bu rövanşa iyi hazırlanıp rakibini şaşkına uğratarak hem ejder hem de bir skorla ayrıldı. Maçın kopma anlarından birisi de Köfte’nin orta koridorda teke tek de Maximillion’u kesmesiydi. Bununla birlikte yükselişe geçen Köfte tek başına takımı sırtlayıp rakiplerini bir bir düşürdü. Maç ilerledikçe Köfte, birebir de kestiği oyuncular kervanına birisini daha ekliyordu. Durumda böyle olunca oyunlarını Köfte etrafında şekillendiren Dark Passage oyuncuları için maç daha da kolay bir hale dönüştü. Artık durdurulamayan bir canavara dönüşen Köfte takımıyla birlikte oynamayıp bu sefer tek başına ayrık ittirme yaparak baron güçlendirmeli minyonlarla iyice Galakticos cephesinin işini zorlaştırdı. Tek başına maçı sırtlayan Köfte, takımına da galibiyeti armağan etti.

Maç sonunda Köfte’nin tweeti;

 

Bugünün 4. karşılaşmasında ligin lideri SuperMassive ve ligin en alt sırasındaki takım olan Aurora karşılaştı. Kompozisyon olarak SuperMassive yine ormanda Udyr’a yöneldi. Alt koridor ikilisinin rahat edebilmesi Aphelios&Thresh seçimini yaptı. Bu maçta da Ragner’den yine onun için ikonikleşmiş olan Sion tercihini gördük. Team Aurora ise olan metanın dışında bir tercih yaparak Trundle’ı ormana gönderdi.

Alt koridor ikilisini de Senna&Tahm Kench ikilisiyle oluşturdu. Burada seçilen Senna tercihi oruçlu Senna olarak bildiğimiz Senna idi. Oruçlu Senna’nın olayı şu, koridorda ki minyonları kendisi değil de yanındaki desteğinin almasını sağlamak ve böylelikle Senna’nın ruh düşürme şansını daha da arttırmak. Maçın erken oyununda SuperMassive’in aldığı ejderler de herhangi bir tehdit unsuru oluşturma düşüncesinde olmayan Aurora ilk 2 ejderi bıraktı.

Bunu yapmaları aslında onlar için çok doğru bir hareketti. Çünkü, bu tür ejder savaşlarında istemedikleri bir pozisyonda kalıp takım savaşından da mağlup ayrılırsalar rakipleri için olan kar topu etkisini daha da büyütmüş olacaktı. Maçın başlarında her iki tarafında yan koridorlara yaptıkları baskınlardan sonuçlar elde etmesi maçı Aurora adına başa baş götürecek bir yola çıkarttı. Bu haftaya kadar 7 mağlubiyeti bulunan Aurora bu maçla birlikte sanki bir başka takımmış gibi oynamaya başladı.

Maçın orta kısımlarına kadar doğru oyun sergileyen Aurora, kendi ormanlarında yaptıkları karar hatalarıyla birlikte maçtan kopup mağlubiyete boyun eğdiler. Her ne kadar mağlup olmuş olsalar da Aurora’nın oyununun gün geçtikçe iyiye doğru gittiğini söylemeliyiz. Bu haftanın bitimiyle de namağlup olan SuperMassive, bir önceki haftalarda ki kompakt ve temiz oyunundan uzak bir görüntü sergiledi.

 

Günün son karşılaşması ve derbi olarak nitelendirdiğimiz bu maçta Beşiktaş ve 1907 Fenerbahçe Espor karşı karşıya geldi. Beşiktaş’ın diğer haftalara kıyasla daha koridor odaklı bir kompozisyon kurduğunu gördük. Ormanda her ne olursa olsun Karthus’u öne geçirmek ve alt koridorda Samira ile üstünlüğü yakalayıp ejderleri rahatça alabilmek önemli hedeflerinin arasındaydı. Maçın erken dakikalarında Robin’in çift yampiri yengeç ile başlaması için koridorların fedakarlıklar yapması, istenilen kompozisyonu gereğini yerine getiremedi.

Durumda böyle olunca WaenA rakibine kıyasla 25 minyon geriye düştü. Bu formülü sadece kendisine yapılan kontra seçime karşı kazanan Juuzou ve WaenA’nın koridorlarında uygulayabilen Beşiktaş, diğer koridorlarda hiç planlarında olmadığı kadar geriye düştü. Rakibinin ejderlere verdiği önemi kendisinde göremeyen Beşiktaşlı oyuncular ejder ruhunun da sahibi olamadı. Bununla birlikte bu maçın kilit noktası görüşler oldu.

Rakipte zaten Skarner adında bir tehdit var. Skarner zaten şu anki orman metasında oynanabilecek ilk 3 ormancılardan olmasa da yine takımınızda isteyeceğiniz bir ormancıdır. Her ne kadar Beşiktaş tarafı erken oyunda Karthus’u çok güçlendirse de görüşünün olmadığı bir yerde Skarner’a yakalandıktan sonra o Karthus’un ne kadar güçlü olduğunun pek de bir önemi yok. Konu sadece Karthus ile de değil, Beşiktaş’ın diğer oyuncuları da rakibinin Skarner tercihine saygı göstermeyip alay edermişçesine önünde durdu.

Rakibinin böyle saygısız tavırlarını gören Elramir, seçtiği Skarner tercihiyle hepsinin bir bir cezalandırdı.

Maç içinde gerçekleşen takım savaşlarında Juuzou ve WaenA’nın sırtında birkaç savaştan galip çıkan Beşiktaş, ne kadar görüş temizlemek ve görüş yerleştirmek için haritanın karanlık yerlerine gittiği zaman direkt oradan bir Skarner tehditi çıkıp onu kendi takım arkadaşlarına altın tepside sunuyordu. Kurulan iki kompozisyonda da gereğinden daha fazla çalıştıran taraf Fenerbahçe’de olunca bu maç için galibiyeti resmen rakiplerinin elinden söküp aldılar. Böylelikle de mevsim finalleri adına önemli bir rakipten önemli bir zafer elde etmiş oldular.

Maç sonunda Fenerbahçe’nin tweeti;

 

Yazan: Samet İRİZ

ŞL Kış Mevsimi 2021 4. Hafta 2. Gün

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir