Gönderi Küçük Resmi

Kış Mevsiminin ilk yarsını kapattığımız bugünde büyük maçlara seyirci kaldık. Bugünle birlikte mevsimini ilk yarsını tamamlayıp ikinci yarısına geçtik. Artık takımların ikinci yarıdaki maçları daha büyük bir önem arz edecek.

 

Bu haftanın açılış karşılaşmasında Galatasaray Espor ve fastPay Wildcats karşılaştı. Seçim ekranında kendine nişancı alıp karşı taraf için nişancı yasaklamalarında bulunan fastPay Wildcats, Samira tercihinde bulundu. Galatasaray Espor’da ilk seçimden Azir seçmesi herkesi şaşırttı. Wildcats seçim ekranında yaptığı Poppy seçimiyle kendisini çok iyi sakladı. Çünkü yaptıkları bir diğer seçim olan Seraphine, hem alt koridor hem orta koridor hem de destekte oynatılıyor. Üstüne Poppy seçimi de gelince bu sefer üst koridora mı yoksa desteğe mi gideceği sorusu akıllarda oluştu. Seraphine tercihinin yanına da onunla sinerjisinin iyi olduğu Olaf’ı ormanına ekledi.

Seçim aşamasının sonuna gelindiğinde GS yine bir kör Renekton seçiminde bulundu. Bunu kontralamak adına da Wildcats Gnar seçimini yaptı. Nişancı yasaklamalarından dolayı elinde Ezreal kalan GS tarafı bu seçiminden de pek fayda alamadı. Maça geçtiğimizde de Samira, koridor üstünlüğünü Ezreal’a karşı alabildiği için Poppy sürekli olarak rahatça gezip ormancısıyla haritada dolaşabildi. Rakibinin minyonlarını kule altına ittiremeyeceğini fark edip üsse geri dönüşünden sonra orta koridora bir ormancı edasıyla baskına giden Farfetch güzel oyunuyla takımına ve en önemlisi Bolulu’yu düşürerek Serin’e ilk kanı verdi. Başta dediğimiz gibi Samira’nın doğal koridor kazanma yeteneğinden dolayı Farfetch artık ormancısıyla birlikte sürekli rakip ormanda bir baskı oluşturup önüne geleni bulduktan sonra onları düşürüp skora çevirdi. Durum böyle olunca Farfetch erken oyunda ormancısı Ferret’a tam 4 skor kazandırdı. Erken safhada Mojito’nun da sıçrasını aldıktan sonra, sıçrası olmayan rakiplerini teker teker düşürüp erken oyunda büyük üstünlük sağladı. Maçın başında kendilerine has olan ve onlarda görmeye alıştığımız makro oyunlarını sürdürerek maçtaki vitesinin daha da arttırdı. Maçın önemli bir noktasına baktığımızda Renekton’u kontralamak için alınan Gnar seçimi, Galatasaray’ın bu maçta kaynak elde ettiği tek kişi oldu. Galatasaray tarafı sürekli olarak Gnar’ı darlayıp ondan skor elde etti. Böyle de olunca kontra seçiminden pek bir fayda alamadı.

Wildcats, vadiye gelen 4. ejderde hem Mega Gnar’ın bitecek olması ve Seraphine’nin ulti yeteneğinin olmaması da bu ejderi onlara kaybettirmelerine neden oldu. Erken oyunda gösterdikleri makro oyun tarzıyla iyiye giden Wildcats, acaba yine oyunda garip hareketler yapacak mı sorusu akıllarda oluştu. Her ne kadar bu maçta da önceki maçlarda da yaptıklarından daha az ”trolleme” yaparak bu maçı son ejder savaşında kapattılar. Bu ejder savaşında önde olan bir Samira’nın ve Seraphine ultisinin de iyi organizesiyle birlikte savaştan canları bile azalmadan çıkıp oyunu kapattılar.

Maç sonunda Farfetch’in tweeti;

 

Günün ikinci karşılaşmasında NASR Esports ve Galakticos karşılaştı. Maça geçmeden önce Galakticos hafta içinde orta koridoru Maximillion yerine NASR Esports akademisinden Koreli Blake’i kadrosuna kattı. Bu maçta seçim ekranında ilk başta NASR Rell seçiminde bulundu. Böylelikle nişancı seçimini karşı tarafa bırakan NASR, Kaisa seçiminin karşısına Samira’yı seçti. Yine Udyr gördüğümüz bu maçta NASR tarafı orman seçimini bundan yana kullandı. Üst koridoru Last’a Gnar seçiminde bulunduğunu gören Galakticos, pr1me’in koridorda üstünlük sağlaması ve öne geçip maçı egale etmesi için Wukong seçiminde bulundu.

Maça geçtiğimizde üst koridorda eşine rastlanılmayan bir olay oldu. Zayıf taraf olarak gösterilen Gnar, maçın erken aşamasında Wukong’a üstünlük sağladı. Koridorda üstünlük sağlaması ve koridorda gösterdiği agresifliklerinin cezasını Galakticos’tan  2 kişinin baskısıyla birlikte Tümay için ilk kana dönüştürerek çekti. Maçın genelinde iki desteğinde girdikleri pozisyonlarda, hazırladıkları pozisyonlarda destek alamaması maçta gözüken önemli noktalardandı. Geçen haftalardaki gösterdiği sürekli olmayan performansıyla göze batan BaeKH0, bu maçta gösterdiği güzel Samira performansıyla birlikte kendisini affettirdi. BaeKH0’nun maçta gösterdiği Samira performansı maçın kazanma koşulu oldu. Diğer kazanma koşuluysa Kituruken’in Udyr karakterini maçta iyi çalıştırmasıydı. Maç boyunca rakiplerinden peşinden koşa koşa onları yakalayıp takımına servis etmesi, vadideki objektifler konusunda söz sahibi olması önemli bir etkendi. Udyr’ı durduramamaları, karşı seçim olarak seçtikleri Wukong’dan verim alamamaları ve nişancılar arasında açılan büyük fark Galakticos’un mağlup olmasına neden oldu.

Maç sonu Japone’nin tweeti;

 

Günün önemli karşılaşması ve günün karşılaşması olan Papara SuperMassive ve Beşiktaş’ın arasında oynandı. Namağlup SuperMassive 8 maçlık galibiyet serisine bir yenisini eklemenin, Beşiktaş ise önemli rakibi mağlup ederek ligde ki diğer rakiplerine gözdağı vermenin peşindeydi. Seçim ekranına baktığımızda Beşiktaş tarafı yaptığı ormancı yasaklamalarıyla Kireas’ı Olaf seçimine itti. Bunun öncesinde üçlü yasaklama esnasında SuperMassive’in Robin’e Taliyah yasaklaması yapmaması şaşırtıcıydı. Taliyah, Robin’in imza şampiyonları olarak nitelendirilecek diğer şampiyonlardandır. Durumda böyle olunca Beşiktaş, ikinci seçimden Taliyah’ı seçti.

Maçın başlamasıyla birlikte iki tarafta sanki bir satranç maçındaymış gibi dikkatli oynamaları ve yaptığı hamleleri pür dikkat seçmeleri maçın zevkini arttırdı. Alt koridorda Absolute’un Rell ile savaş istemesine çok iyi bir yanıt veren Mocha, rakip nişancıyı adeta duvara kıstırıp ilk kan olarak Kaori’yi takımına servis etti. Robin’in ejder alırkenki kullandığı örgü duvarları ejderi alması için çok kolaylaştırdı. Yine bir ejderha için girişilen savaşta güzel bir örgü duvar kullanmasına rağmen ejderi çaldırmasına, sonrasında da Absolute’un savaş istemesiyle birlikte bir takım savaşına şahit olduk. Absolute tek başına kitle kontrol zincirini sağlamasına rağmen destek alamayınca ilk ölen kişi o oldu. Bu savaş esnasında da tek fark edilmeyen kişi WaenA’ydı. Savaşın başında rakip nişancıya uyku baloncuğu tutturup onu savaşın dışında tutması bu takım savaşının seyrini kendi takımı adına döndürdü. Bu savaşta Alive’ın Xayah ile aldığı 3 skor onun güçlenmesine ek bir takviye oldu. Burada alınan üçte üç ile rakiplerini takibe devam eden Beşiktaş, katliam ile tamamladı.

Maçı hatasız oynayan Beşiktaş, rakibinin telaşa kapılıp savaş istemesi sonucunda kendilerine doğru gelen Sion’u düşürüp diğer oyuncuları da tek tek düşürdükten sonra bu maçtan hiç skor vermeden galibiyetle ayrıldı. Papara SuperMassive 2016 beridir çıktığı ilk maçtan bu yana ilk kez bir maçını skor alamadan tamamladı. Bugüne kadar 319 maça çıkan SuperMassive’in ilk skorsuz maçı Beşiktaş’a karşı oldu.

Maç sonunda Alive’ın tweeti;

 

Günün dördüncü karşılaşmasında 1907 Fenerbahçe Espor ile Dark Passage karşılaştı. Bu maçta ki önem alt sıralarıda ilgilendiriyordu. Play-off yarışı için büyük önem arz eden bu maçta da Dark Passage tarafı galibiyete uzanan taraf oldu. Daha erken aşamasında alınmayan kör Renekton’un son seçim olarak saklanması, Rell&Miss Fortune ikilisini de bozmak için alınan destek Braum da Fenerbahçe adına güzel seçimler olduğu söylenemez. Aphelios gibi bir karakterin yanında önemli iyileştirme eşyaları kullanan ve rakibin savaş başlatmasını rahatça engelleyen Janna alınsaydı daha iyi olurdu. Yine kör Renekton’a karşı Gragas gördüğümüz, Lillia seçimine de Udyr alınan bir maç oldu.

Değer görülmediği ve bu maçta bir anda seçilen orta koridor Lucian seçimi de maçı kazandıran diğer bir faktördü. Kituruken’e kıyasla Udyr’ı bu maçta da iyi çalıştırabilen Typhoon, takımın kazanma faktörü olarak kazanan eşleşmeyi verip koridoru dümdüz eden fabFab, Rell&Miss Fortune kombosuyla birlikte mükemmel takım savaşları çıkarıp bu maçtan galip ayrıldılar. Sezonun başında iyi bir izlenim göstermeyen Köfte, artık takımı için önemli bir taşıyıcı olma yolunda ilerliyor. FabFab’ın haftalardır almadığı ormancı desteğinin de gelmesiyle birlikte bu maçta takımına sunduğu verim çok üst düzeydi. Geçen haftalarda geriye düşen fabFab’ın ne kadar etkili olduğunu gördük, bu haftada da destek alan fabFab’ın ne kadar etkili olduğunu da görmüş olduk.

Maç sonunda fabFab’ın tweeti;

 

Günün son karşılaşmasında 5 Ronin ve Team Aurora karşılaştı. Kurduğu kompozisyonla orta oyunda güçlenmeye önem veren 5 Ronin, aklındaki ve uygulamak istedikleri planı harfi harfine yerine getirdi diyemeyiz. Maça geçmeden hafta içinde üst koridorları Oncan ile yollarını ayırdıklarını artık geri kalan haftalarda ise akademi kadrosundan ana kadrosuna yükselttiği Skewer’ın forma giyeceğini belirtti. Skewer, Oncan’a kıyasla yetenek bakımından daha düşük bir oyuncu olabilir fakat zayıf tarafları elinden geldiğince de iyi oynamakta.

Nişancı kısmında Seraphine yer verip destekte de Nautilus oynayan 5 Ronin takımındaki diğer taşıyıcıları olan Umut, BroCColi ve Skewer’a destek niteliğinde bir alt koridor ikilisi kurdu. Kaybedilen ejder savaşında kurduğu orta oyunda üstün geçirme kompozisyonuyla ejderi kaybetmesiyle birlikte adeta karşı rakibe kabus oldu. Rakibinin ejder almasını cezalandırmak adına katliama yapın skorlar elde edip hepsinin teker teker düşürdü. Son olarak BroCColi’nin çok rahat çaldığı baron güçlendirmesi ve ejder güçlendirmesiyle birlikte maçı kazanan taraf 5 Ronin oldu. Zaten alınan okyanus ruhuyla birlikte yenilenen can ve mana değerleriyle girilen savaştan da galip ayrılıp önemli günden galibiyetle ayrıldılar.

 

Yazan: Samet İRİZ

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir