Gönderi Küçük Resmi

5Ronin – Galakticos

Günün açılış maçında 5 Ronin ve Galakticos kozlarını paylaştı. Bu maçın seçim ekranında 5 Ronin’in çalıştırması güç ve zor bir kompozisyon kurduğunu, yetenek gücüne de çok ihtiyaç duyduğu bir kompozisyona gittiğini gördük. Kurduğu kompozisyonda ön safhada durup hasarları göğüsleyebilecek önemli karaktlere sahip olabilirlerdi fakat bu karakterler sadece hasarları absorbe etse bile geriye kalan üyelerden beklenilen hasar kaynağı gelmedi.

Galakticos tarafı ise 5 Ronin’in ön safhada bu hasarı emebilecek karakterleri çürütmek adına ne kadar karakter varsa onları kompozisyon olarak kurdu. Orta koridorda Jayce alan Galakticos, Rell&Miss Fortune alt koridor ikilisi kurup üstüne de ormana Lillia’yı ekleyerek nişancısı Kemba için çok rahat pozisyon hazırladı. Maça geçtiğimizde orta koridora Roulette’nin attığı baskın sonrası onları çok iyi takip eden Brolia, onların attığı baskını onlar adına tersine çevirip savaş esnasında en doğru hedef olan Blake’e kitle kontrol uygulayıp ilk kan olarak takımına servis etti. Galakticos’un bu baskın sonrasında çıkan savaşı uzatması onlar adına iyi bir sonuç vermedi. Bu baskından sonra çıkan savaşta tam 3 skor verip sadece 1 skor alabildi.

Vadiye gelen ikinci ejderi almak için bir girişimde bulunan Galakticos, ejdere başlarken rakibi tarafından gelen ışınlan tehditini bir güzel savuşturmuş olsa da buradan bire birlik değişimle ayrılmış üstüne Roulette’nin çarpının olmamasından dolayı da ejderi çaldırmış oldu. Maçın genelinde Shawi Katami’nin Rell ile gösterdiği güzel oyunlar ve sekronize bir şekilde Kemba’nın onu takip edip rahatça Mermi Manyağı yeteneğini kullabilmesi Galakticos’un bedavadan hasar vurmasını sağladı. Çoğu savaşlarda Umut tek başına Kemba’nın üstüne atlayıp onu engellese bile bu seferde pr1me’i zapt edemeyen 5 Ronin, hasar olarak eksik kalarak savaşlardan mağlup ayrıldı. Roulette’nin ve Blake’in uyumu, takıma kattıkları fayda onlara yeni bir hava kattı. Artık mevsim finalleri için mücadele eden diğer takımların da Galakticos’a dikkat etmeleri gerek.

Maç sonunda pr1me’in tweeti;

 

fastPay Wildcats – Beşiktaş Esports

Günün ikinci karşılaşmasında fastPay Wildcats ve Beşiktaş Espor karşılaştı. Beşiktaş’ın seçim ekranını çok kötü geçirdiğini söylemek mümkün. Başında ilk seçimden Seraphine seçmeleri zaten onun orta koridora gideceğinin bir göstergesiydi. Durum böyle olunca rakibinize orta koridorda bedavadan minyon biçme şansı tanıyorsunuz. Sonrasında ormana Kindred seçmeleri de onlar adına başlı başına bir hata oldu. Karakterimiz artık o kadar zayıflatma aldı ki siz ne kadar orta koridorda destekleyici bir şampiyon alsanız bile o karakterden istediğiniz verimi alamıyorsunuz. Bununla birlikte karşı takımda da orman dönme hızını Kindred’a kıyasla daha hızlı dönen bir Olaf olunca bu oyun onun için bir rüya haline geldi.

Sonuçta her ne kadar orman kamplarına zayıflatma gelmiş olsa da Olaf halen oynanabilir durumda. Diğer bir yandan da Farfetch ve Holyphoenix ikilisinin sevdiği oruçlu Senna ve Tahm Kench ikilisini maçta gördük. Maça geçtiğimizde Juuzou aldığı kontra Renekton seçimiyle birlikte StarScreen’e erken oyunda üstünlük sağlayıp, onun seviye puanı almasına engel oldu. Durum böyle olunca direkt 3 kişilik bir baskına maruz kalan StarScreen, böylelikle ilk kan oldu. Daha sonrasında alt koridorda çok önde duran Beşiktaş’ın alt koridor ikilisi, baskına yakalanıp skora dönüştü, fakat Juuzou’nun ve WaenA’nın attığı ışınlar ile birlikte yapılan hataları tersine çevirip bu savaştan aldıkları 2 skorla birlikte durumu eşitlediler.

Kindred’ın sürekli olarak orman kamplarında geriye düşmesi onu devamlı rakibinden geriye düşürüp vadideki objektiflere başlayamamasına neden oldu. Böyle de olunca ilk ejderi ve ilk vadinin alametini Ferret aldı. Aldıkları ilk alametin gözüyle birlikte alt koridorda ki kuleyi düşürüp barikatlarını almak isteyen Wildcats, istikrarlı bir şekilde planını uygulamaya koydu. Orta koridor Serin’in de gelmesiyle birlikte alt koridoru dörtlemeleriyle birlikte büyük bir tehdit oluşturdu.

Alametle birlikte barikat altınlarını cebine koyan Wildcats, bir anda rakibinin üstüne koşmasıyla birlikte onları düşürmeye çalıştı. Sonrasında Mocha’nın mükemmel Rell oyunuyla bir sonuç elde edemeyen Wildcats, ikinci defa giriştikleri bu kule altı baskınında hem Beşiktaş alt koridor ikilisini düşürmüş hem de ilk kule altınını elde etmişti. Beşiktaş’ın orta koridoruna daha destekleyici bir karakter seçmesiyle birlikte orta koridoruna Ryze alan Wildcats adeta bu seçiminin verimini kat kat aldı.

Serin’e güvenip böyle önemli bir tercih yaptıktan sonra Ryze ile bizlere resital izleten Serin, maçın önemli isimlerinden oldu. Ryze ile elde ettiği minyon üstünlüğü ve sürekli olarak boş durmamasıyla elde ettiği eşya üstünlüğüyle gelmesi gereken güç eşiğine erkenden ulaştı. Diğer ejder savaşlarında Beşiktaş’ta en zengin oyuncu olan Juuzou’nun da düşürülmesiyle birlikte, Beşiktaş’ın geriye düşmemek için çırpındığı üstünlüğü de ellerinden alındı. Erken safhada koridorda çok kötü bir deneyim yaşayan StarScreen artık 4 kişinin içinde korkusuzca hasar verip takımının ona destek olmasıyla savaşları sırtladı. Artık bütün ipleri eline alan Wildcats, son bir takım savaşıyla birlikte rakiplerini birer birer düşürerek maçın galibi oldu.

Maç sonunda Holyphoenix’in tweeti;

 

1907 Fenerbahçe – Team Aurora

Günün üçüncü karşılaşmasında 1907 Fenerbahçe Espor ve Team Aurora karşılaştı. Maça skor olarak beklenilenden iyi bir başlangıç yapan Aurora, bu elde ettiği skor üstünlüklerini maç içinde yaptığı bariz hatalarla ne yazık ki kaybetti. 1907 Fenerbahçe’nin dünkü yaptığı bariz hatası gibi üst koridor barikatlarını almak adına açılan bir alamet sonrası rakibine dengesiz yakalanıp skor vermesi oldu. Ejder konusunda gösterdiği gereksiz ısrarı onların elde ettiği üstünlükleri bitirdi. Düne kıyasla 1907 Fenerbahçe’nin hatalarından ders çıkardığını söyleyebiliriz

Vadideki objektifler adına gereksiz zorlamalar yapmaması ve sonrasında kendi potansiyellerinin bilincinde olup, takım savaşlarını doğru düzgün bir şekilde yapmaları onları galibiyete taşıyan önemli etken oldu. Oncan’ın Gnar ile koridorda rakibine sağladığı üstünlük zaman ilerledikçe daha da büyüdü. Önemli bir 2 seviyelik farka neden oldu. 1907 Fenerbahçe kurduğu kompozisyonla birlikte her ne kadar yetenek gücü hasarından eksik kalmış olsa da maçı o raddeye getirtmedi. Takımında ki saldırı gücü taşıyıcılarıyla maçta istediklerini yaptı.

Elramir’in Lillia seçimi ve seçtiği kara hasat rün tercihiyle yetenek gücü odaklı bir eşya dizilimini ondan beklerken, o tam tersinin yapıp destek eşyası odaklı seçimiyle takımına katkıda bulundu. Diğer bir yandan Sparz’ın attığı ölüm cezaları ve takımına pozisyon hazırlaması, Only35’in Rell ile savaş başlatma girişimlerini engellemesi diğer önemli bir etkendi. Fenerbahçe girdiği takım savaşlarda hem ofansif hem de defansif anlamda net oldu. Bu onların gitgide önemli gelişme kaydettiklerinin bir göstergesi oldu. Yeni transfer Oncan’ın hemen gelmesiyle de bu maçta gösterdikleri uyum iyi gözükmüş olabilir. Bu takımı ve yeni transferi Oncan’ı ciddi rakipleri karşısında gördüğümüz zaman daha sağlıklı yorumlar yapmış oluruz. Şu anlıksa iyi bir izlenim verdikleri yönde.

 

Papara SuperMassive – Galatasaray Esports

Günün dördüncü ve haftanın karşılaşmasında Papara SuperMassive ve Galatasaray Espor karşılaştı. Bu önemli maçta SuperMassive direkt ilk seçimini metanın gözde nişancısı Kaisa’dan yana kullandı. Galatasaray ise ilk seçimden Seraphine ve Graves kitleyerek akıllarda bir kuşku uyandırdı. Sonuçta bu ikisinin de aynı anda seçilmiş olması Seraphine’in orta koridora gideceği yönünde sinyaller uyandırdı. Galatasaray’dan Graves seçimi gören SUP, direkt olarak o seçimi kontralamak adına ormana Hecarim aldı. Her ne kadar seçim aşamasında sona gelindiğinde Galatasaray’ın orta koridorunun halen bilinmemesi, SUP tarafını Sylas almaya itti. Diğer taraftan Luana için yine kör bir Ornn alınmasıyla birlikte Ragner Wukong seçimiyle, SuperMassive’in ne kadar agresif bir kadro kurduğunu bizlere gösterdi.

SuperMassive’de ki bu iki şampiyon koridorlarında öne geçemediği takdirde, kurulan agresif kompozisyonu pasifleştirip çok düşük hasarlı hale getirebilir. Bu iki şampiyon hatta yanına Hecarim’i de ekleyince çok önemli kitle kontrol, can yenileme özelliklerinin olduğunu belirtip uzayan savaşları da sevdiklerini unutmamak lazım. Son olarak Galatasaray Ryze seçimini sona bırakarak ilk seçimden yapılan Seraphine seçiminin nişancı olduğunu da anlamış olduk.

Maça geçtiğimizde oyunun daha erken dakikalarında Mojito’nun rakip ormancıya olan bir baskısıyla çıkan ikiye iki savaşı kaybetmeleri ve bu skorların ikisinin de Ksaez’e gitmesi. İki takımında alt koridor ikilisinin girdiği savaşta Seraphine’in hasar eksikliğinde dolayı kaybedilen bir savaşın olması, Galatasaray’ı ilk dakikalardan geriye düşürdü. Mojito’nun bu maçta yaptığı erken oyundaki agresiflikler onun resmen geriye düşürdü. Ksaez’e yaptığı baskında onu nehire kadar kovalayan Mojito, Ragner’in gelişini göremeyip ona skor olarak döndü. Diğer yandan takım arkadaşlarını desteklemek için alt koridordan gelen Zergsting ise hazırlıksız yakalanarak skora dönüşen bir diğer isim oldu.

SuperMassive’in yaptığı karar hatalarını iyi değerlendiren Galatasaray Espor, bu sefer oyunu ortaya getirebildi. Maça geri dönüşleri adına bir nevi rüya senaryoyu gerçekleştirmiş oldu. Bu maçta karar hatası yapan tek taraf SuperMassive de değildi. Ejder etrafında sıkışıp Ksaez’in Ornn ultisini gasp etmesiyle birlikte güzel bir kitle kontrol zinciri oluşturdu. Takımı adına nefis bir pozisyon oldu. İki tarafında sık sık karar hataları yaptığını gördüğümüz bu maçta en az karar hatası yapan tarafın kazandığı bir maç oldu. Son takım savaşında Mojito’nun alakasız bir şekilde takımından ayrı olması ve hasar olarak yetersiz olan Galatasaray bu maçtan mağlubiyetle ayrıldı.

Maç sonunda Kireas’ın tweeti;

 

Dark Passage – NASR Esports

Günün son ve kapanış maçında Dark Passage ve NASR Esports karşılaştı. DP direkt olarak orman rolüne Skarner seçiminde bulundu. Buna karşılık NASR hemen alt koridor ikilisinin elinin en rahat ettiği şampiyonlardan olan Aphelios ve Thresh ikilisini seçti. Buna tam anlamıyla yanıt gecikmedi. Görmeye alıştığımız Rell&Miss Fortune ikilisini DP’den gördük. Skarner’ın 6. seviyeden sonraki etkinliğini azaltıp sindirdiği kişiyi istediği yere çekip götürememesi için Kituruken’e Hecarim alındı. Hecarim’in yüksek kitle kontrolü olması ve sonrasında ulti yeteneğiyle herkesi korkutması Skarner’ı engellemekte. Bu maçta meta dışında bir tercih olarak fabFab’ın ellerinde Kennen’ı gördük.

Kennen her ne kadar eskisi gibi güçlü olmasa da bu maçta doğru pozisyon bulup doğru oynandığında NASR tarafının elini bağlayan bir tercih olabilirdi. Maça geçtiğimizde Köfte karşısında ki Syndra için yaptığı Lucian tercihinin hakkını koridor aşamasında çok iyi verdi. Diğer bir yandan NASR alt koridorunun izlediği koridor değişikliğinin doğru senkronizasyonu ve bu değişikliği takip edemeyen DP alt koridorunun olmasıyla NASR ilk kuleyi çok erken diyebileceğimiz dakikada aldı. Bu barikatların sadece BaeKH0’ya bırakılması onlar adına iyiye giden bir işaretti.

Maçın ilerleyen dakikalarında Hecarim seçimiyle birlikte Skarner’ın yapabileceklerini kısıtlamak NASR için önemli kazanma koşulu oldu. Diğer bir kazanma koşuluysa Japone’nin Thresh ile takım arkadaşlarını en olmayan yerlerden çıkarmış olması ve BaeKH0 için ayrılan kaynağın büyük olması. Japone çıkan takım savaşlarında Kennen’ı pasifize etmesi, kitle kontrolleri doğru uygulayıp kendini feda etmesiyle takım savaşlarının çoğunu kazandıran isim oldu. Dark Passage her ne kadar güzel takım savaşları çıkarmış olsa da Japone gibi bir desteğin takımının önemli iki hasar kaynağının önünde durmasıyla birlikte bedava hasarlar yemesi onların mağlubiyetine neden oldu. Son takım savaşında girdikleri baronda her ne kadar kararsız bir izlenim göstermiş olsalar da Giyuu ve BaeKH0’nun hasarlarının doğru aktarımı ve birlikte hareket etmeleriyle rakiplerini adeta yok ettiler.

Maç sonunda Japone’nin tweeti;

 

Yazan: Samet İRİZ

 

VFŞL 2021 Kış Mevsimi 6. Hafta 1. Gün

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir