Gönderi Küçük Resmi

Günün ilk maçında Galakticos ve Team Aurora karşılaştı. Bu mücadeleye geçmeden önce Galakticos, hafta içinde yeni ormancı transferi Mesut ”Roulette” Balı’yı kadrosuna kattığını duyurdu. Orta koridoru ve ormancısını akademi takımına çeken Galakticos, iki transferiyle kendisine güç kattı.

Maçın seçim ekranında iki takım adına birbirleri için çok kontra seçimler görmedik. Galakticos tarafı halen metanın güçlü orta koridorlarından Twisted Fate’i alırken, diğer oyuncularının da eli rahatlaması için istedikleri ve oynamayı sevdikleri tercihlere doğru yöneldiğini gördük.

Kemba için bir Kalista, pr1me için de bir Aatrox seçiminde bulundu. Aurora’da Twisted Fate seçimini kontrol edip, Blake’in 6. seviyeden sonra yan koridorlara rahat rahat açılmasının önüne geçmek için Galio seçiminde bulundu. Aurora tarafı erken oyunda Twisted Fate’i geriye düşürmek adına ormana da Reksai seçip bununla birlikte de orman – orta koridor işbirliğini sağlamaya çalıştı. Bu tercihi yapmasalardı zaten çoğu koridorunun kaybetmesiyle birlikte takım daha da geriye düşecekti.

Maça geçtiğimizde erken oyunda çıkan takım savaşlarında bir şeyler gösterebilen Aurora, bunu oyunun ilerleyen safhasında gösteremedi. İlk çıkan vadinin alameti için çıkan takım savaşında Aurora tarafının Kemba’yı kesmek için baya bir mücadele etmesi, Blake’in doğru kart seçimi ve doğru pozisyon almasıyla birlikte bu savaşta doğrudan olmasa da dolaylı bir katliam alan taraf Galakticos oldu. Maçın genelinde sürekli bir şeyler yapan ve bir şeyler yapmak için koşan taraf Galakticos oldu

. Bununla birlikte Galakticos maçı 16 dakika 39 saniye gibi erken bir süreyle bitirdi. Yeni transferlerinden tam verim alan Galakticos, bu maçta elde ettiği hızlı galibiyetle birlikte lig tarihine geçti. Bundan önceki rekor Çilekler’e karşı aldığı 16 dakika 52 saniye süren galibiyet ile 1907 Fenerbahçe’ye aitti.

Maç sonunda Roulette’nin attığı tweeti;

 

Günün ikinci karşılaşmasında Galatasaray Espor ve 5 Ronin karşılaştı. Seçim ekranında direkt şuan ki metanın gözde ormancısı olan Lillia, Galatasaray’ın ellerinde vadide kendisine yer buldu. 5 Ronin ise ilk seçimden bir Rell ve Azir aldı. Bundan dolayı da direkt karşısında bir Gragas ve oyundaki çoğu orta koridor büyücülerine üstünlük sağlayan Lucian’ı gördüler. Önemli nişancıları da kendileri yasaklayan Galatasaray Espor, çok tercih edilmeyen Ezreal’a yöneldi.

Maça geçtiğimizde Mojito’nun erkenden attığı bir baskının Padden’e giden 2 skor ile sonuçlanması Galatasaray adına rüya bir senaryoydu. Koridorda çok ileride olmalarının cezasını ve Zergsting’in baskını bir nevi hazırlamasıyla birlikte bu rüya senaryo gerçekleşti. Zaten koridorda minyon üstünlüğünü eline alan Padden, erken safhada aldığı 2 skorla birlikte de Canbiçen eşyasını tamamladı. Diğer bir yandan Luana’nın kör bir Ornn alması ve bununla birlikte koridorda üstünlük sağlayıp birebir skor çıkarması Galatasaray’ın elini rahatlatan diğer bir unsurdu. Maçın genelinde skorlar, vadi kampları ve alınan ilk kule altınlarının yatırım olarak Padden’e verilmesi Ezreal’in erkenden 2 eşyaya ulaşmasına büyük bir yardımcı oldu. Durum da böyle olunca artık Galatasaray tarafı her istediği yerde rahat bir savaş isteyip ondan galip gelebiliyordu. Rakiplerinin sihirdar ve ulti yeteneklerinin zamanlamalarını iyi kullanarak çıkardıkları savaşta Padden için adeta bir skor daha veriliyordu.

Son olarak rakip inhibütörü almak için ilerlediklerinde Padden için bütün varını yoğunu harcayan 5 Ronin, istediğini elde edebildi. Padden için o kadar kaynak ayıran 5 Ronin önde olan rakip oyuncularını unutup bu maçtan sadece 1 skor alarak ayrıldılar. Son takım savaşında her ne kadar Padden’i kaybetseler de Bolulu ve Mojito işbirliğinde zafere uzanan taraf Galatasaray Espor oldu.

Maç sonunda Padden’in tweeti;

 

Günün üçüncü karşılaşmasında Beşiktaş ve NASR Esports karşılaştı. NASR tarafı yeni eşyalarla birlikte iyi bir sekansa sahip olan Senna’yı alıp yanına da Tahm Kench’i ekleyerek önemli bir adım attı. Böylelikle NASR tarafının oruçlu Senna oynayacağı da kesinleşmiş oldu. Beşiktaş tarafı da önemli oyuncusu Robin için bir kompozisyon kurup erken oyunda güçlenmek için oynadı. Last’a geldiğinden beridir ilk kez zayıf tarafı veren NASR tarafı, Juuzou’nun Renekton’una karşı bir varlık gösteremedi.

Robin için önemli bir yatırım yapan ve maç kadrosunu bu seçimlerle yapan Beşiktaş, büyük bir risk aldı. Beşiktaş, yapılan yatırımlardan verim alamaz ve koridorları da kaybederse de bu maçın kaybetme formülünü kendi elleriyle yapmış olurdu. Alt koridorda savaş isteyen NASR, üst koridoru Last’ın attığı ışınlan ile birlikte rakiplerini düşürmek istedi. Tam zamanında koridorda olan Robin ise bunu püskürtmek için elinden geleni yaptı. Juuzou’nun da ışınlan atmasıyla birlikte yapılan girişimi kendi lehine çeviren Beşiktaş, buradan 3 skor ve ilk kan ile ayrıldı. Bu önemli 3 skorun ikisi ve ilk kan Juuzou’ya gitti.

Beşiktaş erkenden aldığı bu ivmeyle birlikte ilk ejderi ve ilk alameti de aldı. Alt koridorda yoluna devam eden Juuzou, buradan bedava barikat altını ve rahatça minyon biçerek daha büyük bir tehdit olma yolunda ilerledi. Sonrasında koridor değişikliğiyle birlikte tekrardan alt koridora gelen Alive’a ilk kule kanını sunan Robin, nişancısının geri kalmaması için önemli bir adım attı. Beşiktaş’ın orta koridorda istediği takım savaşında da Alive’ı koruyamamları ve üstüne kaybetmeleri, Juuzou’nun takım savaşına çok geç katılması onlar adına felaket bir hale dönebilirdi. Her ne kadar takımın ayakta kalan diğer 2 üyesi Robin ve WaenA bu durumu telafi edecek hamleleri yaptı.

Diğer takım savaşında WaenA’yı kendi ormanında gören Last, ultisiyle birlikte bir savaş başlatıp 4 kişiyi havaya zıplatarak önemli bir kitle kontrol zinciri uyguladı. Yine Juuzou’yu takım savaşına geç katılmasını sağlayan NASR’ın alt koridor ikilisi bunun meyvesini aldı. Her ne kadar Juuzou buradan 2 skor ile ayrılmış olsa da NASR katliam yaptı. Bu aldığı katliamın etkisinden olmalı ki Ornn ultisi ile bir savaş çıkarmak isteyen NASR’ın planı kendi elinde patladı. Burada verdikleri skorlarla birlikte rakip orta koridoru bölüm sonu canavarınına dönüştürmekten başka bir faydaları olmadı. NASR, gizli gizli baron yapma girişimine girip bunu rakibine fark ettirmeden yaptı. Her ne kadar bunun sonuna yetişen Beşiktaş tarafı da direkt bir takım savaşı isteyerek bu girişimlerin onların için hiç de iyi bir şey olmadığını gösterdi.

Kituruken’in Alive’ın üstüne atlamasıyla birlikte Alive’ı her ne kadar takım savaşının dışına itse de, Beşiktaş’ta bir WaenA, Robin ve Juuzou üçlüsünün olduğu bir gerçek vardı. WaenA’nın takım savaşında gösterdiği yüksek hasarlarla birlikte rakiplerini kolayca alt eden Beşiktaş, ilk karşılaşmalarında mağlup olduğu NASR Esports’u ikinci karşılaşmalarında mağlup etti.

Maç sonunda Robin’in tweeti;

 

Günün dördüncü karşılaşmasında ve haftanın maçı olarak gösterilen bu maçta SuperMassive ve Dark Passage karşılaştı. Bu karşılaşma da yine oruçlu Senna seçildiğini gördük. Oruçlu Senna oynamanın şöyle bir avantajı var. Senna, yeni aldığı güçlendirmelerle birlikte artık minyon biçmediğinde daha fazla ruh düşürme şansı yakalıyor. Durumda böyle olunca Senna belli bir eşiğe daha hızlı ulaşıyor. Senna’nı ruhları ve rakiplerini düşürerek skorlar alması, onu elde etmesi gereken eşyalara daha çabuk ulaştırıyor.

Seçim ekranında ise diğer bir farklılık olarak Dark Passage tarafından bir Jinx gördük. Jinx, aynı Senna gibi yeni güçlendirmeler aldı evet ama Senna kadar da güçlü olan bir nişancı değil. Jinx seçimini yapan DP, onunda yanında yeterli kitle kontrol ve iyileştirme, kalkan özelliklerine sahip olan Lulu’yu da yanına ekledi. Bu sefer Ragner’e Ornn veya Sion almayan SUP, Camille tercihinde bulundu. Zaten Jinx gibi bir tercih yapıldıktan sonra Camille’in de rakip tarafından seçilmesi Jinx’in rahat hareket alanı bulmaması içindi. Durumda böyle olunca orta koridoru Ksaez’e de Jinx’in rahat hareket etmemesi içinde Orianna aldı. Girilen çoğu savaşta Ragner’in Jinx’in üzerine atlaması ve kitle kontrollerle birlikte takım arkadaşlarının da yardım etmesiyle onu düşürüp galibiyet alabiliyordu.

Ne yazık ki Ragner’i takip edemekleri tek savaşta üstün gelemeyip Coldraa’ya kitle kontrolü sadece Ragner uygulayınca takımı da ona destek vermeyince Coldraa’yı düşüremediler. Durumda böyle olunca Coldraa düşmeyip bedava hasar vurdu ve o savaştan takımını galip çıkardı. Son ejder savaşında Senna’nın desteğiyle birlikte önde duran ve Jinx’in üzerine atlayan Ragner’i uzunca bir süre yaşatan SuperMassive, Ksaez’in Jinx’e tutturduğu ultisiyle birlikte takımını galibiyete götüren isim oldu.

Maç sonunda Ragner’in tweeti;

 

Günün son karşılaşmasında fastPay Wildcats ve 1907 Fenerbahçe Espor karşılaştı. Maçın seçim ekranında adeta oyundaki güzel oyunlar gibi seçim oyunları gördük. İlk olarak seçimini Senna’dan yana kullanan Wildcats direkt akıllarda oruçlu Senna yapacağı oluştu. Sonrasında Fenerbahçe tarafından da Aphelios ve Lulu ikilisi geldi. Bu ikilinin aynı anda gelmesiyle birlikte de direkt akıllarda da alt koridor ikilisinin de oluştuğu gözüktü. Sonrasında Fenerbahçe Lulu’yu üst koridora gönderip, Wildcats tarafı da Senna’yı desteğe gönderdi. Erken oyunda girilen savaşlarda hep karşılıklı eşit skorlarla ayrılan iki taraf içinde iyi gidiyordu ta ki Elramir’in aldığı ilk alameti üst koridor kulesindeki barikatları almak için kullandığı zaman işler değişti.

Kendilerini barikat altınını almak için o kadar şartladılar ki sonuç olarak önemli 2 skor verildi. Diğer bir yandan Fenerbahçe ekibi kendilerini vadideki objektiflere almak adına şartladıkları için vadiye gelen ikinci alamet içinde tam 4 skor verdiler. Fenerbahçe tarafı her ne kadar vadide ki bütün objektiflerde söz konusu olmuş olsa da kule alamadıkları için rakiplerinden uzun bir süre boyunca altın olarak geride kaldılar. Son olarak bulut ruhunu da ele geçiren Fenerbahçe, ninja baronla bu güçlendirmeyi de ele geçirerek artık maçın ortalarına doğru ilk kulelerini almaya başladı. Fenerbahçe’nin kule alamamasının onları yaptığı bu taktik hatası dışında Wildcats’in yaptığı ve yapmaya devam ettiğim makro oyunlarını da göstersek haksız olmayız.

Ejderlerin bu kadar erken alınmasıyla birlikte vadiye de erkenden gelen kadim ejderin etrafında toplanan takımlar onu almak için birbirinin hatasını kolladı. Tam bu sırada avı için pusuya yatan aslan gibi rakiplerinin hiç tahmin etmediği çalıda saklanan StarScreen adeta onlar adına bir kabus oldu. Bütün her şeyiyle Neramin’in üstüne koşan Ferret onu resmen takım arkadaşının üstüne itti. Attığı sıçra ile StarScreen’in kucağına düşen Neramin hiçbir şey yapamayarak düştü.

Durumda böyle olunca rakiplerinin üstüne giden Serin, maç içinde sürekli yaptığı mükemmel Azir ultisiyle birlikte onları takım arkadaşlarına servis etti. Maçı bitirmek için ikinci kadim ejderi ve sonrasında da baron güçlendirmesini alan fastPay Wildcats, sabırla rakiplerinin minyonlarını bitmesini bekledi. Sonrasında girdikleri savaşta da kadim ejderin gücüyle de bir bir düşürerek bu önemli mücadeleden zaferle ayrılan taraf oldu. Diğer bir yandan olaylı ayrılışından sonra Fenerbahçe’de kendisine yer bulan Oncan takıma güç katmış durumda. 1907 Fenerbahçe Espor gitgide mevsim finalleri açısından önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Maç sonunda Farfetch’in tweeti;

 

Yazan: Samet İRİZ

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir