Gönderi Küçük Resmi

 

Günün ilk karşılaşmasında Beşiktaş ve Team Aurora karşılaştı. Bu maçın seçim ekranına baktığımızda uzun zamandır Robin’i oynadığını görmediğimiz Udyr, tekrardan vadideydi. Her ne kadar Udyr’ın orman kamplarını temizleme hızına yetişemese de, Team Aurora ormanda Trunle tercihine gitti. Zaten bunu seçmelerindeki amaçları da Udyr’ın sürekli koşup koşup birilerine kitle kontrol uygulamasını engellemekti.

Vadide yine klasik Syndra – Orianna karşılaşması gördüğümüz bu maçta Beşiktaş Juuzou içinde Camille aldı. Juuzou’nun Camille oynamasının yanı sıra rakibinin de Aatrox gibi kendini iyileştirdiği yeteneklerinin olmasından dolayı sıçra büyüsü yerine tutuştur büyüsüyle oynadığını gördük. Sihirdar vadisine geçtiğimiz de Beşiktaş’ın alt koridorunun gereğinden fazla önde durmalarından dolayı rakip ormancı Andruil’in gerçekleştirdiği başarılı baskınla birlikte ilk kanı alan taraf Team Aurora oldu. Daha sonrasında aldığı tutuşturun hakkını yerine getiren Juuzou, seviye farkıyla birlikte VFŞL’de ilk maçına çıkan Crumple’ı birebirde düşürdü.

Sonralarda Aurora’nın koridor safhasında yaptıkları hataları güzel değerlendiren Beşiktaş, alamet savaşına hazırlıklı geldi. Her ne kadar Juuzou skor olarak çok fazla önde olmasının ve eşya bakımından da iyi olmasının verdiği cesaretle birlikte rakiplerinin üstlerine atladı. Burada kendisini takımı için feda etmiş olsa da takımı rakipten sadece Rhioni’yi hayatta bırakarak skorlar üstüne skorlar aldı. Bu oluşan pozisyonu incelediğimiz de Crumple’ın ilk çaylak hatasını yaptığını görmekteyiz.

Takımından bihaber olan üst koridor, az can miktarıyla da birlikte üstlerine gidince Beşiktaş önlerine atılan bu fırsatı altına çevirdi. Pozisyonun devamında da takımından bihaber olan sadece Crumple değildi. Burada eşine ve benzerine rastlamadığımız bir iletişim kopukluğu örneğiyle skorlar üstüne skorlar veren Team Aurora, maçın kırılma anını yaşamış oldu. Aldığı momentumla birlikte Aurora’nın oyuncularını her gördükleri yerde planlı bir şekilde savaş isteyen Beşiktaş, artık her girdiği savaştan da galip ayrıldı. Alive için ayırdıkları büyük kaynağın karşılığını yaptıkları inhibütör kuşatmasında Berkan’ı teklemesiyle alan ekip burada kendilerinin oyunu bitireceklerine çok inandılar ama bitiremediler.

Son olarak baron güçlendirmesini sadece Alive&Robin ikilisiyle alan Beşiktaş, son bir takım savaşıyla da maçı galibiyetle kapatan taraf oldu.

Günün ikinci karşılaşmasında Galakticos ve Galatasaray Espor kozlarını paylaştı. Seçim ekranında elindeki Shawi Katami gibi bir cevheri maç içinde çalıştırmak isteyen Galakticos, direkt olarak ilk seçimden Rell seçimini yaptı. Diğer yandan Galatasaray ilk iki seçimini Gragas ve Olaf’tan yana kullandı. Diğer bir yandan bu hafta oynanacak maçlarda Luana’nın bu haftalık takımından ayrı kalması nedeniyle akademi takımından NuQ bu hafta ilk maçına çıktı.

Direkt olarakta onun için kör bir Volibear seçimini gördük. Seçim ekranında değinmemiz gereken diğer bir durumsa, Galakticos son seçimden Volibear’a karşı Renekton seçiminde bulundu. Şaşkınlıkla karşılanan bu seçimde Volibear’ı kontralamak adına bir seçim beklenirken Volibear’ın koridorda da rahat edebileceği hatta üstünlük sağlayacağı bir seçim yapıldı. Galatasaray, NuQ için kör bir Volibear seçerek gelecek her şeye açık olduklarını gösterdiler fakat böyle rahat bir tercihin geleceğini onlar bile kestirmiş olamazlar.

Kör Renekton’dan daha kötü bir seçimi görmüş olduk. Maça geçtiğimizde de yine başrolünde Shawi Katami’nin hazırladığı bir pozisyonda Roulette’nin attığı baskın ile ilk kan olan Zergsting, Galakticos için skor ve altına dönüştü. Galakticos’un ilk ejder girişimini engellemek için ejder pitinde 5 kişi olan Galatasaray oyuncuları ejderhayı başarılı bir şekilde çaldı. Ejderhayı çalmaları onlar için çok büyük sonuçlara neden oldu. Renekton’un erken oyunda çok güçlü olması, rakiplerinin ona yakın menzilde bulunması onun için biçilmiş bir kaftan.

Renekton bu savaştan 3 skorla ayrılıp, Galatasaray’ı ejderi çaldıkları için pişman etti. Renekton’un üstünlüğünü ve 5 kişi bir olup vadinin alametini alan Galakticos, bunu yaparken diğer koridorlardan da büyük bir kaynak kaybetti. Rakibinin alamet girişimine saygı duyan Galatasaray, orta ve yan koridora açılarak koridoru ittirip kule barikatlarını elde etti. Orta koridorda ejder öncesi oluşan toplanma da Roulette’nin canını baya bir azaltan Zergsting, bir de attığı patlayan fıçıyla birlikte rakibinin önemli yeteneğini kullandırtmasına neden oldu. Rakibinin canının azaldığını gören Padden, isabet dalgası ile birlikte skor aldı. Ölmeden önce vadinin gözünü kullanan Roulette ve Galakticos bu yapılan etkileşimden hiçbir fayda alamadı.

O kadar kaynağı geride bırakıp 5 kişi olarak alamete girdikten sonra böyle kullanılan bu göz onlar adına hiç iyi olmadı. Vadiye gelen diğer ejderde de rakiplerini şampiyonlarıyla birlikte dürten Galatasaray, gördüğü pencereden hemen Hecarim’in canını minimum düzeye indirerek kendilerine alan yarattılar. Hecarim de telaşa kapılarak attığı ultisiyle duvara takılıp rakiplerine skor oldu. Galakticoslu oyuncuları kovalamaya devam eden GS Espor, Sylas’ın aldığı Orianna ultisi ile bize maç boyunca Orianna’dan görmediğimiz gibi güzel bir ulti kullanımıyla takımına skor olarak katkıda bulundu.

Maçın kader anlarının genellik ejder savaşlarının olduğu bu maçta Galatasaray’ın yaptığı bir hata ile rakibi oyuna ortak etmesi daha sonrasında ejder üstünlüğünü bırakıp rakibine teslim etmesi maçı gereğinden fazla uzattı. Artık Ezreal’ın da hasar olarak takımdaki diğer arkadaşlarından daha fazla vurduğu evreye geldiğimiz de attığı isabet dalgasıyla Galakticos’un oyuncularına hatrı sayılır bir hasar bırakması önemli bir etkend oldu. Her ne kadar ejder ruhunu alarak maçı kazanacağını düşünen Galakticos, ejderi almasıyla birlikte maçtan da mağlubiyetle ayrılan taraf oldu. Rakiplerini ejderi aldığı için pişman eden Galatasaray, varını yoğunu ortaya koyarak maçı bitirecek kilit hamleleri yaptı.

 

Maçın sonunda Bolulu’nu tweeti;

Günün üçüncü karşılaşmasında 1907 Fenerbahçe Espor ve 5 Ronin kozlarını paylaştı. Bu maçın öyküsü aslında Oncan ve 5 Ronin arasındaydı. Çok olaylı bir şekilde takımdan ayrılan Oncan, kendisine yer bulduğu Fenerbahçe ile eski takımına karşı ilk kez bir maça çıktı. Fenerbahçe direkt olarak ilk seçimden Karma alması, Oncan’ın üst koridorda Karma oynayabileceği işaretini verdi. 5 Ronin de direkt olarak ilk seçimden Seraphine seçerek nereye esnetileceği hakkında soru işareti uyandırdı. Diğer yandan alt koridor ikilisini Karma&Caitlyn olarak belirleyen Fenerbahçe, Seraphine ve Nautilus ikilisiyle mücadele etti. Vadiye geçtiğimizde koridor aşamasını çok agresif oynayan 1907 Fenerbahçe, bunun cezasını ilk kanı vererek çekti.

Seraphine gibi iyileştirici bir karakterin nişancı pozisyonunda oynaması ve can barlarının kendilerininkine kıyasla yüksek olmasıyla birlikte girdikleri bu savaştan Sparz’ı ilk kan olarak rakibe sundu. Maçın ilk iki ejderinde sadece burada Sparz’ı feda ederek alan Fenerbahçe, görünür de iyi işler başardı. Durum ne zaman Elramir’in Skarner ile bir kişiyi yakalayıp takımına çekmek için öne atıldığı ana geldiğinde Andariel de tam 4 kişiye tutan Seraphine ultisiyle birlikte maçın gidişatını değiştirdi.

Aldıkları alamet ile birlikte inhibütör kulesini de düşüren 5 Ronin, önemli bir üstünlük sağladı. Fenerbahçe, orta koridorda yaşadığı kötü savaşın etkilerini üzerinden çabucak silkip BroCColi’yi iki önemli yerde tek başına yakalayarak kendilerine baron penceresini de açtılar. Artık maçın diğer kısımlarında Skarner’ın potansiyelini kullanıp yalnız gördüğü 5 Ronin üyelerinin üstüne atlayan Elramir, takımını sırtlayarak maçı kazandıran oyuncu oldu. Mevsim finalleri adına son 5 maçı kalan Fenerbahçe önemli bir galibiyet alırken artık bir iddiasının olmasını isteyen 5 Ronin de geriye kalan bütün maçlarını kazanmak zorunda.

Günün dördüncü karşılaşmasında fastPay Wildcats ile Dark Passage karşılaştı. Bu karşılaşma için önemli komboya sahip olan fastPay Wildcats oldukça iddialıydı. Diğer yandan Dark Passage’da koridorlarının güçlenmesine yönelik bir kadro kurdu. Maça geçtiğimizde alt koridorda baskınlığını hissettiren fastPay Wildcats, bu baskın oyununun sonucu olarak ilk kanı aldı. Diğer bir yandan da üst koridorda önemli üstünlüğe ulaşan fabFAb, rakibinin seviye olarak geride olduğunu gördüğü gibi takım arkadaşlarıyla birlikte güzel bir kule altı baskını geldi.

Buna yanıt olarakta Wildcats, cephesinden alt koridor ikilisine bir kule altı baskını geldi. Bu baskından sonuçla ayrılan Wildcats, açgözlülük yaparak açtıkları alamet ile kulenin barikatlarını da almak istedi. Typhoon’un Rek’Sai ile zamanında orada olması ona adeta 3 skor almasına neden oldu. Rakiplerinin canını az göre Typhoon, attığı başarılı baskınlarla birlikte 3 skor aldı. Erken oyunu bu şekilde domine eden Dark Passage, oyunu adeta temiz ve kurallarına göre oynuyordu. Wildcats ise kaynaklarını oldukça Holyphoenix’e ayırıp onu erkenden güçlendirmek için uğraştı.

Wildcats’in ejderha çevresinde yapmak istedikleri savaşta, Farfetch’in kitle kontrol yeteneklerini rakip tanklara kullanması onlar adına hiç iyi olmadı hatta bu savaştan katliam vererek ayrıldılar. Orta koridorda erken oyundan güçlenen Typhoon, kendisine pozisyon ararken Ferret’ın üstüne atlaması ve skor alması, takım arkadaşlarını onu destekleyip her ne kadar kendisinin düşmesi DP’nin momentumunu arttırdı. Ormancısız baron güçlendirmesi için mücadele eden Dark Passage, maçın önemli kırılma anlarından olan birisini yaşayıp bu güçlendirmeyi çaldırdı.

Bu güçlendirmeyi çalmalarıyla birlikte DP’nin daha da güçlenmesine bir müddet dur diyen Wildcats, DP’nin yaptığı her takım savaşından elinden geldiğince en az yarayı alarak ayrılmak için çabaladı. Maçın ilerleyen dakikalarında DP oyuncularını tek tek yakalayan Wildcats, arka arkaya aldığı skorlarla birlikte de maça tam anlamıyla ortak oldu. Öncelikle Farfetch ve Holyphoenix’in birlikteliğiyle bu karmaşanın içinden skorlarla ayrılan ekip, son olarak Ferret’ın döner tohum tutturduğu ve Farfetch’in yine sahneye çıkarak 5 kişiyi kitle kontrolü etkisi altına aldığı bu maçtan da galibiyetle ayrıldı.

Sezon genelinde maçlarda Holyphoenix’in adını duymasak da bu maçta takımını sırtlayan isim oldu. Her ne kadar Wildcats adına negatif bir maç olsa da pozitif bir maç olduğunu da söylemek mümkün. Wildcats, bu kadar kötü bir maçın içinden çıkabildiğini göstererek bizlere şampiyonluk adayı olduğunu göstermiş oldu.

 

Maç sonunda Farfetch’in tweeti;

Günün ve haftanın maçı olan bu maçta NASR Esports ve Papara SuperMassive karşılaştı. Seçim ekranında SuperMassive’ın Udyr’a rahatça hareket edebilmesi için büyük bir alan bıraktığını, üst koridorlarına Sion olarak hasar konusunda ne kadar eksik kalsalar da rakibine rahatça koridorda minyon biçme fırsatı verdiğini gördük. SuperMassive her ne kadar orta oyunda güçlü olabilecek bir kompozisyon ile vadide yerini almış olsa da koridor hakimiyeti olarak rakibine nazaran daha düşük bir kadro kurdu.

Hafta içinde nişancısı BaeKH0 ile yollarını ayıran NASR Esports, bugünkü karşılaşmaya yeni nişancısı Focus ile çıktı. Maçın erken safhasında rakip alt koridor ikilisinin sıçralarına almalarına ve Caitlyn’e sürekli olarak baskı uygulayan SuperMassive yine kulelerini kaybeden taraf oldu. Alamette de elde ettikleri baskıyı uygulayamayan SuperMassive, üst koridorda Aatrox’un rahatça minyon biçerek öne geçmesi ve Orianna’nın yeşil bariyer eşyasını alarak Azir ve Lillia’dan gelen yetenek gücü hasarlarını engellemesi de onların elde ettikleri baskıyı kullanamamalarına neden oldu.

NASR bir yandan Caitlyn’in orta oyunda güçsüz olduğunu bilerek bu zamanını kulelere vurarak geçirdi. Bu sırada rakibinin de orta oyununun güçsüzleşmiş olduğu bilincinde olan NASR, bu süreçte de Aatrox tehditini kullandı. Her ne kadar Aatrox’un potansiyelini sonuna kadar kullanmış olmasalar da yaptıkları dengeli ve düzgün savaşlarla galip ayrıldılar. SuperMassive’in geçtiğimiz haftalara kıyasla çaresiz kaldığını ve dağınık bir şekilde oynadıklarını gördük. Yazının başında SuperMassive yaptığı kadro seçimiyle Kituruken’e rahat alan verdiğini söyledik.

Bu maçta öyle olmadı Kituruken çok rahat hareket edemedi. Takımının yanında olduğu ve orman kampları kesmek yerine koridorlarını rahatlattığı için ne Orianna ne Aatrox ne de baskı altında olması beklenilen alt koridor ikilisi baskı altında kaldı. Maç içinde Caitlyn’i ne kadar düşürmüş olsalar da Caitlyn ne minyon da ne de altında geride kaldı. Yaptığı kötü seçimle birlikte bu maçtan da mağlubiyetle ayrılan SuperMassive ligde ikinci mağlubiyetini aldı. Diğer bir yandan da NASR Esport, önemli bir galibiyete imza atarak SuperMassive ikinci mağlubiyetini tattıran takım oldu.

 

Maç sonunda Japone’nin tweeti;

 

Yazan: Samet İRİZ

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir